سنسور دنده عقب ماشین

بررسی تخصصی و فروش انواع

سنسور آی ام بی

پارک کردن خودرو همواره یکی از قسمت‌های سخت و دوست نداشتنی رانندگی بوده است. عدم دید کافی به تمام زوایای ماشین از یه طرف، ترافیک و نبود فضای کافی از طرف دیگر پارک خودرو را مشکل کرده است. علاوه بر آن، آمار مربوط به تصادفات و کشته شدگان بخصوص کودکان در هنگام راندن دنده عقب ماشین بالاست. در این شرایط غول بزرگ تکنولوژی برای کمک به این مساله ابزارهایی مثل سنسور دنده عقب و یا دوربین دنده عقب ماشین را ارائه کرده است. در این مقاله قصد داریم سنسور دنده عقب ماشین را به صورت تخصصی بررسی کرده و راهنمای کاملی برای خرید آن فراهم آوریم. مجموعه فروشگاه‌های آی ام بی یکی از معتبرترین و بزرگترین ارائه کنندگان سنسور دنده عقب در ایران، آماده راهنمایی کامل شما عزیزان در این مورد است. برای مشاوره تخصصی و خرید سنسور دنده عقب ماشین با ما تماس بگیرید.

خودروهای تولید شده در کشورهای خارجی اکثرا مجهز به سنسور دنده عقب و دوربین خودرو هستند. امنیت و راحتی رانندگی با وجود سنسور و دوربین ماشین بسیار افزایش می‌یابد. اما خودروهای تولید داخل کشور معمولا از این آپشن‌ها محروم هستند و افراد به صورت جداگانه آنها را خریداری کرده و بر خودرو خود نصب می‌کنند. سنسور دنده عقب ماشین انواع مختلف با ویژگی های مشخصی دارد که در این مقاله آن را از جنبه‌هایی بررسی خواهیم کرد. انواع سنسور ماشین، طرز کار سنسور ماشین، طریقه نصب سنسور دنده عقب بر ماشین‌های مختلف، قیمت، بهترین برندهای سنسور و… موضوعات مورد بحث این مقاله هستند. با ما همراه باشید…!

سنسور ماشین چیست؟

تقریبا اسم این محصول گویای مفهوم و کاربرد آن است. سنسور دنده عقب یعنی وسیله‌ای که بر سپر عقب ماشین وصل شده و نزدیک شدن ماشین به اجسام و افراد را حس می‌کند و این حس را از طریق آلارم صدا و یا صفحه نمایش به راننده اعلام می‌کند. میزان صدا و نمایش صفحه نمایش بدین صورت است که با نزدیک‌تر شدن ماشین به جسم یا فرد ، میزان صدا بیش‌تر می‌شود و یا رنگ فاصله صفحه نمایش از سبز به سمت قرمز تغییر می‌کند. این وسیله در ابتدا برای افراد نابینا طراحی شده بود، به مرور زمان برای تعداد محدودی از ماشین‌ها و سپس برای تمام ماشین‌های تولیدی نصب شد. البته در نظر داشته باشید که هنوز هم تعدادی از اتومبیل‌های تولید داخل کشور از این آپشن بی‌بهره هستند و افراد به صورت جداگانه این محصول را خریداری کرده و بر ماشین خود نصب می‌کنند. 

سنسور دنده عقب در چه مواردی کاربرد دارد؟

آینه‌های بغل یک ماشین وسعت دید کاملی از اطراف ماشین در اختیار راننده قرار نمی‌دهند و وقتی راننده به سمت عقب رانندگی می‌کند، قسمت پشتی ماشین به صورت کامل قابل رویت نیست. اگر مانعی مثل جدول یا فردی به خصوص فرد خردسالی که قد کمتری دارد پشت ماشین وجود داشته باشد راننده قادر به دیدن آن مانع یا فرد نخواهد بود. این محدودیت دید از دو جهت مشکل ساز است. اولا موجب تصادف ماشین با افراد و کودکان خردسالی که پشت ماشین هستند، می‌شود دوما پارک کردن در یک فضای کوچک را دشوار می‌کند. سنسور دنده عقب در واقع چاره‌ای برای رفع این دو مشکل بزرگ است. با وجود سنسور  به راحتی حضور فرد و یا مانع در پشت ماشین، همینطور میزان فاصله از آن را تشخیص داده و ایمن‌تر و راحت‌تر رانندگی می‌کنید. 

انواع سنسور دنده عقب ماشین

انواع سنسور ماشین » طرز کار سنسور دنده عقب

سنسور  ماشین از لحاظ عملکرد به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

  • سنسور دنده عقب اولتراسونیک:

    نام دیگر این نوع از سنسورها، مافوق صوت است که بر مبنای بازتاب صدا کار می‌کند. فرستنده سنسور اولتراسونیک امواج صوتی را تولید و به سمت بیرون ارسال می‌کند، با برخورد صوت به اجسام و بازتاب آن به سمت گیرنده سنسور، میزان فاصله مشخص شده و توسط پردازنده به ولتاژ یا جریان برق تبدیل می‌شود که این جریان موجب کار کردن آلارم صوتی می‌شود. هرچه جسم نزدیکتر باشد این سیستم سریع‌تر کار می‌کند.

  • سنسور دنده عقب الکترومغناطیسی:

    این نوع از سنسور با سیستم به کار رفته در داخل سپر عقب، میدان مغناطیسی تولید می‌کند که با نزدیک شدن ماشین به شی یا فرد در این میدان مغناطیسی تغییر ایجاد می‌شود؛ تغییر ایجاد شده موجب تشکیل برق یا ولتاژ و در پی آن موجب فعال شدن آلارم می‌شود. در این سیستم نیازی به سوراخ کردن سپر نیست و سیستم داخل سپر تعبیه می‌شود. قیمت سنسور الکترومغناطیسی از سنسور اولتراسونیک بیشتر است.

همان طور که بیان شد سنسور دنده عقب ماشین انواع مختلف با طرز کار های متفاوت دارد که البته نتیجه کار و هدف همه آن‌ها یک مساله است و آن هم اعلام نزدیک شدن ماشین به فرد یا شی مشخص در پشت ماشین است. پر واضح است که شروع عملکرد هر دو مدل سنسور دنده عقب ماشین در زمانی است که راننده دنده ماشین را در حالت عقب قرار دهد. در ایران اکثر سنسورهای پر طرفدار و پر مصرف از نوع سنسورهای اولتراسونیک هستند و سنسورهای الکترومغناطیسی به ندرت در ماشین‌های خارجی گران قیمت به کار می‌روند. بنابراین با توجه به مصرف بالای سنسورهای اولتراسونیک لازم است ساختار آن به طور دقیق‌تر و جزئی‌تر مورد بررسی قرار گیرد تا با افزایش اطلاعات و آگاهی خرید مطمئن تری داشته باشید. 

ساختار سنسور دنده عقب ماشین

سنسور از دو بخش کلی فرستنده یا چشمی و گیرنده تشکیل شده است. بخش فرستنده یا چشمی دو نوع رایج دارد: فلزی و یا ژله‌ای. بخش گیرنده نیز دو نوع صوتی یا مانیتوری دارد. در ادامه به معرفی کامل هر کدام می‌پردازیم. 

چشمی سنسور دنده عقب

چشمی سنسور دنده عقب ماشین

منظور از چشمی سنسور دنده عقب ماشین، همان قسمت‌های دایره شکلی است که بر سپر عقب ماشین وصل شده و بر اساس نوع ماشین از دو عدد تا شش عدد متغییر است. البته قطر چشمی‌ها نیز متنوع است و هر فرد می‌تواند یکی از چهار سایز مختلف چشمی که در بازار ایران رایج تر هستند را انتخاب کند.. انواع چشمی بر اساس جنس به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • چشمی فلزی سنسور دنده عقب: در این حالت نگهدارنده چشمی روی سپر از جنس فلز است.
  • چشمی ژله‌ای سنسور دنده عقب: در این نوع چشمی یک نوع پایه از جنس ژلاتین آن را روی سپر نگه می‌دارد. 

گیرنده سنسور دنده عقب

مانیتور سنسور ماشین

گیرنده سنسور ماشین دو نوع مختلف دارد:

  • گیرنده سنسور صوتی: در این صورت سنسور دنده عقب نزدیک شدن ماشین به شی یا فرد را فقط از طریق آژیر صدا اعلام می‌کند. هرچه ماشین نزدیکتر شود صدای آژیر سنسور حالت ممتد به خود می‌گیرد. 
  • گیرنده سنسور تصویری: در این نوع از گیرنده میزان فاصله ماشین از مانع خارجی در صفحه LCD سنسور هم نوشته می‌شود و هم به صورت رنگی نمایش داده می‌شود که در فاصله دورتر به رنگ سبز است و با نزدیک شدن ماشین به مانع رنگ آن ابتدا نارنجی و در نهایت قرمز می‌شود. 

جهت اطلاع دقیق از قیمت انواع سنسور دنده عقب ماشین و همین‌طور مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید

بهترین مارک سنسور ماشین » بهترین سنسور دنده عقب

برندها و تولیدکنندگان مختلفی در بازار ایران در حوزه سنسور دنده عقب ماشین فعالیت می‌کنند. فعالیت شرکت‌ها به صورت واردات برندهای خارجی یا تولید محصولات داخلی همه در جهت برطرف کردن بخشی از نیاز مردم است. نتیجه فعالیت افراد مختلف در این عرصه، عرضه انواع سنسورهای دنده عقب متناسب با ماشین‌های مختلف است که هر کدام از این سنسورها ویژگی‌ها، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. 

سنسور دنده عقب IMB سنتر

آی ام بی سنتر

مجموعه فروشگاه هاي آی ام بی فعالیت خود را از سال 1379 با رویکردی حرفه‌ای و تخصصی آغاز نموده که با بهره گیری از بهترین و بروزترین تکنولوژی روز در زمینه ارائه انواع لوازم لوکس خودرو مثل سنسور دنده عقب ماشین، برچسب دودی، دزدگیر، لامپ زنون و هدلایت با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت به صورت عمده و تک توانسته است تا نیاز اشخاص حقیقی و کسب و کارهای فعال در این حوزه را به صورت جامع مورد پوشش قرار دهد. imb سنتر با اتكا بر اصل مشتری مداري و پشتيبانی آنلاين در خدمت تمامی هموطنان و همكاران گرامي مي‌باشد.

برای مشاهده و خرید انواع سنسور دنده عقب ماشین با بهترین کیفیت و قیمت، با مجموعه فروشگاه‌های آی ام بی تماس بگیرید. مشاوران متخصص ما به صورت رایگان آماده راهنمایی و پاسخ گویی شما عزیزان هستند. 

بهترین سنسور دنده عقب ماشین

سنسور دنده عقب ماجیکار

سنسور ماجیکار

یکی از برندهای مشهور در ایران ماجیکار است و حتی اگر ماشین نداشته باشید حتما این اسم را شنیده‌اید. اصالت این برند به کشور کره جنوبی برمی‌گردد که از سال 1393 برای اولین بار وارد عرصه سیستم‌های حفاظتی خودرو شد. برند ماجیکار نیز همانند برندهای مطرح دیگر تاکنون افتخارات، موفقیت‌ها و جذب مشتری بالایی داشته است. انواع سنسور دنده عقب ماشین ماجیکار را با کیفیت خوب و قیمت متناسب می‌توانید در ایران خریداری کنید.

سنسور دنده عقب استیل میت

دزدگیر استیل میت

استیل میت تولید کننده انواع لوازم خودرو از جمله انواع سنسور دنده عقب، دزدگیر ساده و تصویری، سیستم در باز کن اتوماتیک و … است که کیفیت و اصالت این برند زبانزد مردم می‌باشد. برند استیل میت در واقع یک تولید کننده در کشور چین است که از سالهای دور تا کنون در زمینه فعالیت خود بسیار موفق عمل کرده است. هر نوع و هر قیمتی که برای خرید سنسور دنده عقب ماشین مد نظر شما باشد، می‌توانید از برند استیل میت انتخاب خوبی داشته باشید. 

قیمت سنسور دنده عقب

قیمت سنسور دنده عقب ماشین

هزینه یکی از فاکتورهای مهم در تصمیم گیری برای خرید محصولی مشخص است. ویژگی‌ها و کیفیت یک محصول معمولا نسبت به قیمت آن سنجیده می‌شود. در مورد سنسور دنده عقب نیز به همین صورت است. سنسور ماشین که معمولا در سپر عقب ماشین و گاها در سپر جلو نیز نصب می‌شوند دارای تنوع زیادی است که هر کدام درجه کیفیت مشخصی دارد. با توجه به کیفیت برند سازنده محصول، تعداد چشمی سنسور و نوع گیرنده سنسور قیمت نهایی تعیین می‌شود. هر فردی بر اساس بودجه خود و همین‌طور توقع از یک سنسور خوب، اقدام به انتخاب یکی از انواع مختلف سنسورهای دنده عقب ماشین می‌کند.

سوالات پرتکرار در مورد سنسور دنده عقب ماشین

مقایسه سنسور و دوربین دنده عقب» سنسور بهتر است یا دوربین؟

سیستم اعلام مانع در پشت ماشین به دو صورت دیداری و شنیداری است. به طور کلی سیستم شنیداری به عنوان سنسور دنده عقب شناخته می‌شود که وجود مانع را از طریق ایجاد آژیر اعلام می‌کند و سیستم دیداری که به عنوان دوربین دنده عقب شناخته می‌شود و فضای پشت و اطراف ماشین را در صفحه داخل ماشین نمایش می‌دهد. طبق تحقیقات، دوربین دنده عقب در جلوگیری از بروز تصادفات از سنسور موفق‌تر عمل کرده است. هر فردی با توجه به الویت‌ها و بودجه خود بر اساس مشورت با متخصصین مجموعه فروشگاه‌های آی ام بی می‌تواند یکی از دو سیستم را برای افزایش ایمنی و امنیت ماشین خود انتخاب کند.

علت قطع شدن صدای سنسور دنده عقب چیست؟

اگر سنسور ماشین به هر دلیلی درست کار نکرد، این سیستم باید عیب یابی گردد. پیدا کردن منبع مشکل به این صورت است که در ابتدا دنده را در حالت عقب قرار داده و از سیستم مداری دنده عقب مطمئن شویم، اگر چراغ دنده عقب روشن نشد یعنی سیستم مداری دنده عقب با اتصالی یا قطعی مواجه است که باید تعمیر شود. در غیر این صورت اگر از سالم بودن سیستم مداری مطمئن شدیم باید با استفاده از دستگاه دیاگ به ادامه عیب یابی بپردازیم. 

سوالات متداول در مورد سنسور ماشین

و چند سوال دیگر

نگران رنگ چشمی سنسور دنده عقب ماشین و عدم تطابق آن با رنگ ماشین خود نباشید، مجموعه فروشگاه‌های آی ام بی چشمی‌های رنگی متناسب با رنگ ماشین شما را ارائه می‌دهد. البته توجه کنید که چشمی‌های سیاه و سفید پرمصرف‌ترین رنگ‌ها در ایران هستند.

خیر. نصب سنسور دنده عقب نه با سیستم برقی و نه با سیستم فنی ماشین تداخلی ندارد.

هزینه نصب سنسور دنده عقب با توجه به نوع ماشین، نوع سنسور، تعداد چشمی‌ها و حتی محل نصب سنسور متغیر است برای تعیین دقیق هزینه نصب خودرو شما با متخصصین ما تماس بگیرید.

توجه کنید که طراحی و تولید چشمی‌های سنسور دنده عقب ماشین به عنوان یک قطعه خارجی و مانند سایر قطعات خارجی ماشین است که در برابر آثار محیطی مثل شست و شو و بارندگی و… مقاوم هستند. بنابراین با وجود سنسور رفتن به کارواش بلا مانع است. 

اگر بخواهیم یک جواب کلی به این سوال بدهیم؛ بله، تقریبا تمام ماشین‌ها قابلیت نصب سنسور دنده عقب را دارند مگر بعضی ماشین‌های خاص که باید بررسی شوند.

نحوه نصب سنسور دنده عقب ماشین

قبل از هر نکته‌ای توجه داشته باشید که نصب سنسور دنده عقب را به متخصص این کار واگذار کنید چون مراحلی مثل دریل کاری سپر ماشین و نحوه برخورد با چشمی‌های سنسور دنده عقب بسیار حساس بوده و نیاز به دقت و ظریف کاری دارند. به عنوان مثال قسمت وسط و داخلی چشمی‌ها نباید برخورد و تماس محکمی داشته باشند و با فشار دادن به کناره‌ها نصب می‌شوند. مراحل نصب بدین صورت است که پس از اطمینان از سالم بودم قطعات سنسور، اول مکان‌هایی که باید باید سوراخ شوند علامت گذاری شده سپس توسط دریل متناسب با سایز چشمی سنسورها سوراخ می‌شوند. در نهایت چشمی‌ها، کیت مرکزی و گیرنده سنسور نصب می‌شوند.

اگر در مورد سنسور دنده عقب ماشین سوالی دارید یا میخواهید با کسب راهنمایی متخصصین، بهترین سنسور را خریداری کنید، با ما تماس بگیرید و یا شماره تماس خود را برای ما ارسال کنید تا در سریع‌ترین زمان با شما تماس گرفته شود.

4.3/5 ( 3 نظر )