زنون یا هدلایت

زنون یا هدلایت؟

تقریبا بیشترین سوالی که در طول روز از مجموعه ی آی ام بی می شود این است که زنون بهتر است یا هدلایت ؟ برای خودروی ما کدام یک نور بهتری دارد ؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال ،ابتدا به سه پرسش زیر پاسخ دهید سپس ما به شما می گوییم که کدام کالا و به چه دلیل برای خودروی شما مناسب می باشد و یا خیر .

  1. مورد اول این است که خودروی شما چیست و آیا از سیستم برق مالتی پلکس استفاده می کند – یعنی سیستم برق و ECU حساس مانند 206 تیپ 5 ، دنا ، رانا ، هیوندای و بسیاری از خودرو های به روز دیگر-دارد یا خیر؟
  2. دوم اینکه هدلایت و یا زنون را برای کدام قسمت از سیستم روشنایی خود می خواهید ؟ نور بالا ، نور پایین و یا پرژکتور؟
  3. سوم این که آیا خودروی شما در نور پایین لنز دارد یا نه ؟و اما چطور با پاسخ به این سوال ها کالای مورد نظر و مناسب با خودروی خود را پیدا کنیم و مطمئن باشیم این هدلایت و یا زنون بهترین و بیشترین بازدهی را برای خودروی ما خواهد داشت پس در ادامه به شما خواهیم گفت که برای هر قسمت از نور خودروی شما کدام کالا مناسب است. 

همچنین یکی از مواردی که بسیار مورد توجه قرار می گیرد جریمه نصب چراغ زنون خودرو و هدلایت است.که در مقاله ی زنون به آن پرداخته ایم.

هدلایت چیست؟

قیمت هدلایت

هدلایت به لامپ های نسل جدید خودرو گفته می شود. لامپ های پر نور و قوی که نور دهی آن ها به دلیل بهره گیری از تکنولوژی ال ای دی و اس ام دی، قوی و در عین حال نسبت به لامپ های مشابه مانند زنون از مزیت هایی برخوردار است.طول عمر هدلایت ها بر حسب دقیقه محاسبه می شود . معمولا این مدت زمان که به عنوان تاریخ مصرف هدلایت یا عمر مفید یک کاسه چراغ و خودرو می باشد . پشت هر هدلایت یک عدد فن به جهت خنک کردن چیپ ست هدلایت تعبیه شده است . اکثر هدلایت ها بدون ترانس هستند اما انواع هدلایت دارای ترانس و بدون ترانس موجود می باشد. روی جعبه هدلایت تاریخی نوشته شده است که  عمر مفید هدلایت را برحسب دقیقه محاسبه کرده. هدلایت ها معمولا دارای عمر بسیار بالایی می باشند و زمان زیادی می برد تا خراب شوند. در اکثر مواقع کاسه چراغ آسیب می بیند ولی هدلایت آسیب نمی بیند و مانند روز اول می باشد .

لامپ زنون چیست؟

لامپ زنون

چراغ زنون نور سفید متمایل به آبی دارد و زمانی که شما از نور بالا استفاده می‌کنید، تفاوت آن را با سایر چراغ‌ها به‌وضوح احساس می‌کنید. میزان شدت نور در تمام چشمه‌های نوری با واحدی به نام لومن(LM) اندازه‌گیری می‌شود، به‌طورکلی چراغ‌های فابریک خودرو دارای ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ لومن نوری هستند؛ قطعا هر چه مقدار این عدد بالاتر برود، شدت نور بیشتری را در اختیار خواهید داشت. این عدد در چراغ‌ زنون و چراغ‌ هدلایت با عدد ۵۰۰۰ به بالا رویت می‌شود. زنون گازی سنگین، بی‌رنگ  و بی‌بو و عنصر شماره ۵۴ جدول تناوب است. عملکرد چراغ‌ زنون بر اساس تخلیه شدت بار الکترونیکی در یک محفظه آب‌بندی‌شده انجام می‌شود که درون آن محفظه با گاز زنون پرشده است؛ هنگامی‌که گاز توسط تخلیه الکترونیکی تحریک می‌شود، نور آبی خیره‌کننده‌ای را به وجود می‌آورد. چراغ‌ زنون که به آن‌ چراغ‌ HID نیز گفته می‌شود، برای ایجاد روشنایی نیاز به استارت و احتراق بالایی دارد. این شدت عمل توسط برق خودرو قابل‌ارائه نیست و لازم است تا با استفاده از ترانس به مقدار برق لازم برای تخلیه الکترونیکی رسید. 

مقایسه هدلایت و زنون

هدلایت یا زنون

تایم لازم برای روشن شدن

لامپ زنون برای روشن شدن در لحظه اول به یک نیروی الکتریکی شدید نیاز دارد و تامین این نیرو چند ثانیه زمان می‌برد. بنابراین این لامپ برای استفاده در نور بالای ماشین مناسب نیست چون نور بالا معمولا برای هشدار دادن به کار می‌رود و باید سریع روشن شود در این شرایط هدلایت برای آن مناسب است.

پرنورترین زنون

شدت نوردهی زنون و هدلایت

 واحد اندازه‌گیری شدت نور لومن است و چراغ‌های فابریک خودروهای تولیدی حداکثر چهار هزار لومن شدت نور دارند ولی شدت نور هدلایت و زنون معمولا بیش‌تر از 4000 لومن است و این باعث افزایش نور سه برابری زنون می‌شود. 

قانون زنون

برخورد قانون

در ایران استفاده از زنون به صورت دستی غیر مجاز است ولی زنون فابریک که در کارخانه بر خودرو نصب شده‌ باشد تخلف محسوب نمی‌شود. در مورد هدلایت قانون قطعی ممنوعیت وجود ندارد و تخلف محسوب شدن یا نشدن استفاده از آن به میزان نور هدلایت بستگی دارد. 

بطور کلی نمی توان گفت کدام یک بهتر است و انتخاب زنون یا هدلایت بستگی به نیاز و خواسته های شما دارد اما در ادامه یک مقایسه کلی برای شما ارائه خواهیم کرد.

لامپ رشته ای(هالوژن)

مزایا: نور مناسب – تشخیص رنگ عالی – قیمت کم

معایب: مصرف برق زیاد نسبت به زنون و هدلایت – عمر کم نسبت به هدلایت و زنون

لامپ ال ای دی(هدلایت)

مزایا: نور زیاد – تشخیص رنگ نسبتا خوب – مصرف برق کم نسبت به زنون و هالوژن – عمر بیشتر نسبت به هالوژن – قیمت کمتر نسبت به زنون

معایب: داغ کردن بیش از حد که نیاز به گذاشتن هیت سینک(خنک کننده المینیومی) داشته و حتی در برخی هدلایت ها به دلیل اینکه هیت سینک نمیتواند به تنهایی لامپ ال ای دی را خنک کند از فن استفاده شده  است– عمر کم نسبت به زنون – با کوچک ترین نوسان برق در سیستم برق خودرو لامپ خواهد سوخت – اگر بلور ال ای دی بسوزد به دلیل کوچک بودن و حساس بودن قطعات مدار داخل هدلایت امکان تعویض بلور نیست و باید بطور کلی تعویض شود .

لامپ زنون

مزایا : عمر فوق العاده زیاد نسبت به هدلایت و هالوژن – پرتاپ نور خیلی زیاد – با سوختن لامپ نیاز به تعویض کل مدار نیست و فقط لامپ عوض خواهد شد

معایب : تشخیص رنگ نه چندان جالب – قیمت خیلی زیاد به دلیل داشتن وسیله هایی از جمله استارت و ترانس برای راه اندازی لامپ

برای کدام قسمت از ماشین، سیستم روشنایی می‌خواهید؟ نور بالا یا نور پایین

اولین سوالی که در مقایسه هدلایت و زنون مطرح می‌شود نوع کاربری آن است. اگر لامپ جدید برای نور بالای ماشین خود می‌خواهید به احتمال خیلی زیاد باید از هدلایت استفاده کنید نه زنون. چرا؟ چون نور بالا معمولا برای هشدار دادن به ماشین روبرو یا آگاه کردن عابر پیاده استفاده می‌شود و باید خیلی سریع روشن شود درصورتی که حتی بهترین لامپ‌های زنون به چند ثانیه زمان برای روشن شدن نیاز دارند و این زمان انتظار برای هشدار دارن قابل چشم پوشی نیست. از طرفی نور اکثر هدلایت‌ها سفید خالص است و این نور چون شفاف و تیز است برای هشدار دادن مناسب است. اما اگر نور پایین لازم دارید باید ببینید نور پایین ماشینتان لنز و عدسی دارد یا خیر، اگر دارد بهتر است زنون را انتخاب کنید چون لنز برای متمرکز کردن و پرتاب سریع هر چه بیشتر نور، نیازمند یک نور قوی در پشت عدسی است و زنون بهتر از هدلایت قادر به تولید این نور قوی است. اما اگر ماشین شما لنز یا عدسی ندارد بستگی به نیاز و سلیقه خود می‌توانید هم زنون و هم هدلایت را انتخاب کنید. 

imbcenter

جهت خریدی مطمئن و همچنین خرید لوازم اسپرت خودرو در تهران با ما تماس بگیرید

هدلایت یا زنون در نور پایین ؟

برای پاسخ به این سوال باید کمی راجع به ماهیت زنون برای شما توضیح دهیم .به طور کلی درون یک پک کامل زنون دو عدد ترانس و دو عدد لامپ زنون وجود دارد در حالی که هدلایت نیازی به ترانس جداگانه ندارد . لامپ زنون همان طور که از اسم آن نیز مشخص است یک نوع لامپ گازی است که برای روشن شدن و ایجاد نور نیاز به قرار گرفتن در معرض یک جریان و یا شوک الکتریکی بالایی دارد . این جریان و یا ولتاژ بالا توسط ترانس های زنون ای سی AC و یا دی سی DC  تولید می گردد که از بحث ما خارج است و در اینجا به آن نمی پردازیم .

لامپ گازی زنون برای رسیدن به نور حداکثری خود در بهترین شرایط نیاز به چند ثانیه برای گرم شدن محفظه و یا کپسول گاز ، یا به اصطلاح رایج پر کردن نور دارد . حتی در بهترین زنون های موجود نیز نمی توان از این زمان در نور بالا چشم پوشی کرد . این در حالی است که شما برای نور بالای خودروی خود نیاز به یک نور تیز و شفاف و در عین حال بسیار سریع دارید تا بتوانید رانندگان و یا عابرین پیاده را از وجود خود و یا یک خطر آگاه سازید.

هدلایت یا زنون در مه شکن یا پروژکتور؟

در پاسخ به این سوال میتوان گفت هم زنون و هم هدلایت ، و شاید این مورد هم کمی سلیقه ای و کمی مرتبط با نوع مه شکن خودروی شما باشد .اگر مه شکن شما از بدنه ی فلزی و یا مستحکم در برابر حرارت و شیشه به جای طلق در قسمت جلویی استفاده می کند، پیشنهاد ما به شما یک زنون 35 یا 45 وات است. و اگر خیلی به کیفیت مه شکن خود اطمینان  ندارید می توانید از هدلایت های پر قدرتی که در رنگ های سفید و حتی زرد موجود هستند نیز استفاده کنید.

زنون یا هدلایت در مه شکن

وظیفه ی اصلی مه شکن ، همان طور که در اسم آن نیز مشخص است ، افزایش دید راننده در شرایط بد آب و هوایی است . و یکی از مزیت های هدلایت اینجا مشخص می شود که می توان از هدلایت های 2 و یا 3 رنگ در آن ها استفاده کرد . مکانیزم عملکرد این هدلایت ها به این گونه است که با هر بار خاموش و روشن کردن هدلایت ، رنگ نور آن تغییر می کند و شما می توانید در شراط بد آب و هوایی نظیر مه غلیظ یا بارندگی و کولاک شدید از رنگ زرد طلایی آن برای افزایش دید محیطی و بالا بردن سطح ایمنی رانندگی استفاده کنید . 

کدام یک برای کامپیوتر خودرو مشکل ساز است؟

زنون یا هدلایت و یا هر وسیله‌ی الکتریکی مورد استفاده در خودرو ممکن است باعث ایجاد خطا در ECU یا همان کامپیوتر شود. خطای کامپیوتر دلایل مختلفی دارد. از این بین می توان به توان وسیله الکتریکی، اشکال در طراحی آن، داشتن اتصالی و موارد دیگر اشاره کرد. اما به طور معمول اگر زنون یا هدلایت با توان مناسب و طراحی اصولی انتخاب شود احتمال بروز خطا در ای سی یو کاهش می یابد. 

مقدار برق مصرفی در هدلایت بیشتر است یا زنون؟

ما ال ای دی ها را که در مصارف خانگی نیز کاربرد دارند به اسم لامپ کم مصرف می شناسیم. مقدار برقی که هدلایت مصرف می کند نسبت به زنون کمتر است. برای روشن شدن زنون برق باید در حد چند هزار ولت بکار گرفته شود در صورتی که در هدلایت ها چنین نیست. این میزان برق در زنون ها توسط ترانس آن ها تامین می شود. این ترانس ها برق ۱۲ ولت خودرو را به میزان چند هزار ولت تقویت می کنند.

سوالات متداول FAQ

سوالات رایج درباره زنون

اولین سوالی که در مقایسه هدلایت و زنون مطرح می‌شود نوع کاربری آن است. اگر لامپ جدید برای نور بالای ماشین خود می‌خواهید به احتمال خیلی زیاد باید از هدلایت استفاده کنید نه زنون. چرا؟ چون نور بالا معمولا برای هشدار دادن به ماشین روبرو یا آگاه کردن عابر پیاده استفاده می‌شود و باید خیلی سریع روشن شود درصورتی که حتی بهترین لامپ‌های زنون به چند ثانیه زمان برای روشن شدن نیاز دارند و این زمان انتظار برای هشدار دارن قابل چشم پوشی نیست. از طرفی نور اکثر هدلایت‌ها سفید خالص است و این نور چون شفاف و تیز است برای هشدار دادن مناسب است. 

چراغ زنون نور سفید متمایل به آبی دارد و زمانی که شما از نور بالا استفاده می‌کنید، تفاوت آن را با سایر چراغ‌ها به‌وضوح احساس می‌کنید. میزان شدت نور در تمام چشمه‌های نوری با واحدی به نام لومن(LM) اندازه‌گیری می‌شود.

هدلایت به لامپ های نسل جدید خودرو گفته می شود. لامپ های پر نور و قوی که نور دهی آن ها بخاطر بهره گیری از تکنولوژی ال ای دی و اس ام دی، قوی و در عین حال نسبت به لامپ های مشابه مانند زنون از مزیت هایی برخوردار است.

0/5 ( 0 نظر )