نکاتی که قبل از خرید زنون باید بدانید

گزنون یا زنون در واقع نام گازی بی‌رنگ و بی‌بو است و در گازهای استخراج شده از چشمه‌های معدنی به طور طبیعی دیده‌ می‌شود. از گاز زنون برای تولید نور در انواع لامپ‌های مختلف استفاده می‌شود و این گاز تحت شرایط خاص داخل لامپ موجب تولید نور درخشان و زیبایی می‌شود. یکی از انواع لامپ‌های زنون، لامپ زنون برای چراغ خودورهاست که به اسم کلی و مختصر زنون و یا چراغ HID نیز مشهور است و بسیار قوی‌تر و پرنور از لامپ‌های هالوژنی خودروهای داخلی عمل می‌کند. در این مقاله قصد داریم تمام اطلاعات لازم در مورد زنون را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

اگر می‌خواهید خیلی سریع با کسب اطلاعات تخصصی، بهترین زنون بازار را خریداری کنید با ما تماس بگیرید: 02136900260، 02133946686، 09391334887

لامپ زنون

چه چیزی در مورد زنون می‌خواهید بدانید؟

زنون چیست

نحوه عملکرد زنون

علت سوختن لامپ زنون

انواع زنون

مزایا و معایب زنون

هدلایت یا زنون

قانون زنون

قیمت زنون

پرنورترین زنون

بهترین برند زنون

زنون چیست و چه کاربردی دارد؟

زنون در بازار اتومبیل، نام مدلی از چراغ است که به عنوان چراغ جلو ماشین از آن استفاده می شود و اتفاقا محبوبیت بالایی هم دارد. داخل لامپ زنون میزانی از گاز زنون وجود دارد که باعث شفافیت نور میشود. در واقع نور لامپ زنون بخاطر وجود گاز زنون است و هیچ گونه رشته فلزی درون آن وجود ندارد و همین امر باعث افزایش طول عمر و کاهش احتمال سوختن و خراب شدن این چراغ نسبت به سایر چراغ ها شده است. در خودروهای خارجی زنون به صورت فابریک نصب شده است اما خودورهای داخلی از این لامپ بی بهره هستند و افراد برای افزودن آپشن بیشتر به ماشین از آن استفاده می‌کنند. این آپشن در شب به راحتی قابل تشخیص است. خودروهای دارای لامپ زنون نور بیش‌تر و درخشان‌تری از لامپ‌های معمولی تولید می‌کنند. 

اجازه دهید خیلی خلاصه و ساده در مورد ساختار و نحوه عملکرد لامپ زنون باهم صحبت کنیم. لامپ زنون یک محفظه پر شده از گاز زنون و ایزوله شده است که هیچ درزی به خارج ندارد. گاز زنون درون محفظه با وجود دو قطب الکترود در اثر یک نیروی الکتریکی و تخلیه بار، نور شدید و درخشانی از خود ساطع می‌کند. بنابراین همان طور که واضح است برخلاف سایر لامپ‌های معمولی، لامپ زنون هیچ رشته فلزی (فیلامان تنگستن) درون خود ندارد و فقط از طریق گاز زنون نور قوی تولید می‌‌کند. اما گهگاهی هم مواردی دیده می‌شود که لامپ زنون دچار مشکلاتی مثل قطع و وصل شدن یا خاموش شدن می‌شود. پس دلیل این مشکلات چیست؟

انواع لامپ زنون » رنگ لامپ زنون

زنون مجاز

لامپ زنون را می توان بر اساس انواع رنگ خروجی طبقه بندی کرد. رنگ نور خروجی از لامپ زنون بستگی به دما یا طیف رنگی دارد که با مقیاس کلوین سنجیده می‌شود. طیف رنگی زنون در حالت کلی بین ۳۰۰۰ کلوین تا ۳۰۰۰۰ کلوین است. عدد کلوین لامپ زنون چطور رنگ نور خروجی را تعیین میکند؟ همیشه به یاد داشته باشید که عدد ۶۰۰۰ کلوین یعنی نوری با رنگ سفید خالص. حالا هرچه به سمت بالای این عدد برویم و به کلوین های بالا برسیم رنگ نور آبی و بعد بنفش میشود ولی هرچه به سمت پایین برویم در کلوین های زیر شش هزار رنگ نور قرمز می‌شود. نور لامپ های زنون خودروهای خارجی از نوع ۵۰۰۰ کلوین هستند که به هنگام رانندگی در شب و شرایط جوی نامناسب هم دید راننده را بهتر میکنند( چون در هوای مه آلود نور آبی در فضا گم میشود و برای دید بهتر باید نور قرمز داشت). در ایران زنون های ۴۰۰۰، ۶۰۰۰ و ۸۰۰۰ طرفداران بیش تری دارند و معمولا جوانان به دلیل جنبه تزئینی نور آبی، زنون هایی با کلوین بالا را انتخاب می‌کنند اما کسانی که قصد استفاده از زنون در جاده های مه آلود را دارند از زنون ۴۳۰۰ کلوین استفاده می‌کنند.

مزایا و معایب لامپ زنون

هر کدام از لامپ‌های ماشین از جمله هدلایت، لامپ فابریک خودرو و یا زنون مزایا و معایب خود را دارند. در اینجا قصد داریم مزایا و معایب مربوط به لامپ زنون را مورد بررسی قرار دهیم تا با اطلاعات کامل و آگاهی کامل اقدام به خرید لامپ ماشین کنید. برای مطالعه مزایا و معایب لامپ هدلایت و مقایسه آن با زنون به مقاله هدلایت سری بزنید. 

ایرادات زنون

مزایای لامپ زنون:

 • طول عمر: لامپ زنون به دلیل ساختار خود طول عمر بیش‌تری نسبت به رقبای خود دارد. رشته فلزی داخل سایر لامپ‌ها بسیار حساس بوده و در طول زمان به دلیل حرکات زیاد ماشین آسیب دیده و خراب می‌شوند اما زنون چنین نیست. 
 • بهره‌وری: لامپ زنون اگرچه در لحظات اولیه برای روشن شدن به نیروی الکتریکی بالایی نیاز دارد اما پس از رسیدن به دمای عملیاتی، بسیار کم مصرف تر از سایر لامپ‌ها هستند.
 • درخشندگی: لامپ هالوژن سه برابر بیش‌تر از لامپ‌های معمولی نور و درخشندگی تولید می‌کنند و موجب افزایش ایمنی در رانندگی می‌شود چون نور بیش‌تر یعنی قدرت دید بیش‌تر راننده.

ایرادات لامپ زنون:

 • چند ثانیه تاخیر برای روشن شدن: زنون برای گرفتن بار الکتریکی بالا به چند ثانیه زمان نیاز دارد و این تاخیر در روشن شدن موجب می‌شود که برای نور بالای ماشین مناسب نباشد. 
 • نور خیره کننده: اگر لامپ زنون به صورت استاندارد ساخته نشود موجب تولید نوری به شدت قوی و خیره کننده می‌شود که برای راننده مقابل آزار دهنده است و می‌تواند دید او را برای چند ثانیه مختل کند. 
 • اثرات زیست محیطی: زنون در داخل محفظه خود حاوی مقداری جیوه فلزی و مواد سمی است که به هنگام تصادف و شکسته شدن لامپ، با آزاد شدن این مواد به فضای بیرون اثرات زیست محیطی مخرب خواهد داشت. 

جهت مشاوره تخصصی و رایگان در رابطه با خرید زنون مناسب با ما تماس بگیرید

زنون بخریم یا هدلایت » کدام بهتر است

برای اینکه بتوانیم مقایسه کاملی از زنون و هدلایت داشته باشیم لازم است مشخصات هر کدام را به طور کامل بدانیم. برای مطالعه اطلاعات کامل در مورد چراغ هدلایت اینجا کلیک کنید. این دو نوع لامپ را می‌توان از چند جهت باهم مقایسه کرد. 

هدلایت یا زنون

تایم لازم برای روشن شدن

لامپ زنون برای روشن شدن در لحظه اول به یک نیروی الکتریکی شدید نیاز دارد و تامین این نیرو چند ثانیه زمان می‌برد. بنابراین این لامپ برای استفاده در نور بالای ماشین مناسب نیست چون نور بالا معمولا برای هشدار دادن به کار می‌رود و باید سریع روشن شود در این شرایط هدلایت برای آن مناسب است.

پرنورترین زنون

شدت نوردهی

 واحد اندازه‌گیری شدت نور لومن است و چراغ‌های فابریک خودروهای تولیدی حداکثر چهار هزار لومن شدت نور دارند ولی شدت نور هدلایت و زنون معمولا بیش‌تر از 4000 لومن است و این باعث افزایش نور سه برابری زنون می‌شود. 

قانون زنون

برخورد قانون

در ایران استفاده از زنون به صورت دستی غیر مجاز است ولی زنون فابریک که در کارخانه بر خودرو نصب شده‌ باشد تخلف محسوب نمی‌شود. در مورد هدلایت قانون قطعی ممنوعیت وجود ندارد و تخلف محسوب شدن یا نشدن استفاده از آن به میزان نور هدلایت بستگی دارد. 

مقاله مربوط به هدلایت نیز می‌تواند برای شما مفید باشد. برای کسب اطلاعات و خرید هدلایت کلیک کنید.

زنون مجاز

لامپ زنون مجاز است؟

قوانین راهنمایی رانندگی در تمام کشورها بدین صورت است که نصب هر عامل اضافه که موجب آزار دیگران شود تخلف محسوب شده و جریمه دارد. در مورد نصب لامپ خودرو نیز به همین صورت است. فرقی نمی‌کند چه لامپی انتخاب می‌کنید، اگر نور شدید و آزار دهنده ای به چشم راننده مقابل برخورد کند، استفاده از آن جرم است. ولی در مورد زنون قانون قطعی صادر شده است بدین صورت که به صورت کلی استفاده از زنون در ایران ممنوع است. چراکه نور زنون بسیار شدید بوده و دید راننده مقابل را حداقل به اندازه چهار ثانیه مختل می‌کند و چه بسا موجب نابینایی موقت وی شود. علاوه بر نور بیش از حد لامپ زنون یکی دیگر از دلایل ممنوعیت آن، نیاز به برق بالا برای روشن شدن است. این عامل به هنگام تصادف و شکسته شدن لامپ زنون می‌تواند با یک اتصال به آتش سوزی بزرگی منجر شود. به عبارت کلی لامپ زنون خطرآفرین است و استفاده از آن در ایران مجاز نمی باشد. البته در نظر داشته باشید که این قانون شامل لامپ های زنونی که به صورت فابریک و کارخانه ای به کار رفته اند نمیشود. چون زنون های فابریک کارخانه ای از استاندارد لازم برخوردار بوده و تولید نور متعادلی دارند. ممکن است بپرسید جریمه راهنمایی رانندگی برای زنون چقدر است؟

جریمه لامپ زنون

مطابق کد تخلف ۲۰۳۶ جرائم راهنمایی رانندگی استفاده از نورافکن یا چراغی با نور خیره کننده در تهران و مراکز استان ها و جاده های بین شهری پانصد هزار تومان و در سایر شهرها چهارصد هزار تومان جریمه دارد. و لامپ زنون مصداق چراغی با نور خیره کننده است. مگر اینکه میزان نور پایینی داشته باشد در حدی که برای راننده مقابل آزاردهنده و خیره کننده نباشد.

قیمت لامپ زنون » قیمت ترانس چراغ زنون HID

لامپ زنون ارزان

برای اطلاع از قیمت یک پک کامل از چراغ HID یا همان زنون باید اطلاعات دقیقی از محتویات بسته داشته باشید. به طور کلی هر بسته زنون که شما می‌خرید از دو قسمت تشکیل شده است: کیت ترانس و لامپ زنون. هر کدام از این دو مورد با مشخصات مختلفی در بازار موجود هستند. قیمت یک بسته زنون نیز بر حسب نوع ترانس و لامپ انتخابی شما می‌تواند قیمتی در رنج صد هزار تومان تا یک میلیون تومان داشته باشد. 

 • کیت ترانس: این قسمت از زنون خود دو دسته است; نوع AC و یا نوع DC. هر کدام از این دسته ‌ها نیز بر حسب قدرت و توان خروجی خود در انواع 35 وات تا 200 وات طبقه‌بندی می‌شوند.
 • لامپ زنون: این قسمت از زنون نیز در هر دو نوع AC و DC به دو دسته سرامیکی و پلاستیکی تقسیم می‌شود. وقتی قدرت ترانس زنون بالا باشد موجب افزایش حرارت می‌شود که در این موارد لامپ زنون سرامیکی است. لامپ زنون هم بر حسب قدرت از 35 وات تا 100 وات موجود است

 

بنابراین بسیار مهم است که قبل از خرید زنون اطلاعات کافی در مورد انواع مختلف کیت ترانس و لامپ کسب کرده و مناسب‌ترین زنون برای ماشین خود را انتخاب کنید. مشاورین متخصص مجموعه فروشگاه‌های آی ام بی جهت راهنمایی و مشاوره رایگان به شما عزیزان آماده پاسخگویی هستند. 

جهت خریدی مطمئن با ما تماس بگیرید

قویترین لامپ زنون » پرنورترین چراغ زنون کدام است

اگر تمام اطلاعات مربوط به زنون را مطالعه کرده‌ و تصمیم به خرید آن گرفته‌اید احتمالا به دنبال بهترین و پرنورترین لامپ زنون هستید. در بازار ایران انواع چراغ زنون با برندها و کیفیت‌های مختلف موجود هستند. هر برندی در تلاش است تا نیازهای قسمتی از صاحبان خودرو را برطرف نماید و با توجه به آن اقدام به تولید و یا واردات لامپ‌های مختلف می‌کند. مجموعه فروشگاه‌های آی ام بی یکی از موفق‌ترین برندهای این حوزه است که تاکنون توانسته است کارنامه موفقی از ارائه لوازم لوکس خودرو برای خود بسازد. در مورد لامپ زنون نیز انواع مختلف کیت ترانس و لامپ‌های IMB با بهترین کیفیت و قیمت مناسب برای برطرف کردن نیاز شما موجود است. در ادامه قصد داریم چند نمونه‌ از زنون‌های برند IMB را جهت مشاهده و مقایسه با سایر برندها به شما معرفی کنیم. 

آی ام بی سنتر
آی ام بی سنتر
آی ام بی سنتر

خرید زنون

لامپ زنون ارزان
 • لامپ و ترانس :75 AC
 • توان مصرفی: 6.2 آمپر
 • قدرت: 75 وات
 • مشخصات دیگر: قابل نصب بر روی تمام خودروها
خرید لامپ زنون
 • لامپ و ترانس: 55 AC
 • توان مصرفی: 4.6 آمپر
 • قدرت: 55 وات
 • مشخصات دیگر: نسل هفتم و دو رنگ سفید و آفتابی
خرید لامپ زنون
 • لامپ و ترانس: 85 AC
 • توان مصرفی: 7 آمپر
 • قدرت: 85 وات
 • مشخصات دیگر: قابل نصب بر روی تمام خودروها
لامپ زنون خرید
 • لامپ و ترانس: AC کنباس
 • توان مصرفی: 4.6 آمپر
 • قدرت: 55 وات
 • مشخصات دیگر: دارای رله کنباس فابریک

جهت مشاهده تمام مدل‌ها، مشاوره تخصصی و خرید زنون با ما تماس بگیرید

بهترین مارک زنون در بازار کدام است؟

مثل هر کالای دیگری موقع خرید لامپ زنون طیف وسیعی از برندها و مارک‌های مختلف پیش روی ماست. انتخاب یکی از این برندها برای خرید لامپ زنون یکی از چالش‌های مهم خرید است. در این قسمت سه مورد از برندهای موفق و مورد اعتماد بازار ایران معرفی شده است که باتوجه به الویت‌ها و خواسته‌های خود می‌توانید یکی از این سه برند را انتخاب کرده و با خیال راحت اقدام به خرید لامپ زنون کنید. 

آی ام بی سنتر

زنون IMB

مجموعه فروشگاه‌های آی ام بی با بهره گیری از بهترین و به روزترین تکنولوژی روز در زمینه طراحی، تولید و پخش انواع زنون برای خودروهای مختلف، با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت به صورت عمده و تک توانسته است تا نیاز اشخاص حقیقی و کسب و کارهای فعال در این حوزه را به صورت جامع مورد پوشش قرار دهد. این برند فعالیت خود را از سال 1379 با رویکردی حرفه‌ای و تخصصی آغاز نموده و تاکنون موفق به جلب رضایت هزاران نفر از مردم شده است. 

زنون زیمنس

زیمنس شرکت در سال 1847 در شهر برلین تاسیس شده است. زیمنس در تولید چهار بخش مختلف پزشکی، صنعتی، زیر ساخت شهری و انرژی فعالیت دارد. برند زیمنس یک برند آلمانی ست.

زنون فیلیپس

فیلیپس یکی از تولید کنندگان لامپ‌های اتومبیل است که در صنعت خودرو سازی طرفداران زیادی دارد. این شرکت از سال 1914 در صنعت روشنایی خودرو مشغول به فعالیت است. 

سوالات رایج در مورد زنون

علت روشن نشدن لامپ زنون چیست؟

لامپ زنون در بعضی مواقع کم نور می‌شود. یکی از دلایل کم شدن نور لامپ زنون می‌تواند کاهش ولتاژی باشد که از دینام خودرو تامین می‌شود. اگر زنون شما کم نور شده است با رعایت نکات ایمنی و خیلی با احتیاط ولتاژ باتری را بررسی کنید. برای کامل روشن شدن زنون ولتاژ باتری نباید کمتر از چهارده ولت باشد. یکی دیگر از دلایل درست کار نکردن زنون می‌تواند مربوط به رطوبت گرفتن چراغ و از دست دادن خاصیت بازتابنده‌ها باشد. و در نهایت اگر این موارد را بررسی کردید و مشکل حل نشد به تعویض زنون به عنوان گزینه نهایی نگاه کنید. چون ممکن است مشکلی در درایو خود لامپ به وجود آمده باشد. 

تعمیر ترانس زنون امکانپذیر است؟

مشکلات مربوط به ترانس لامپ زنون در اکثر موارد قابل تعمیر و استفاده مجدد است. بنابراین اگر لامپ زنون نصب شده بر خودروی شما پس از مدتی با هر مشکلی مواجه شد، با متخصص این کار مشورت کنید. 

آموزش نصب زنون

برای نصب زنون روی ماشین توجه به چند نکته از اهمیت بالایی برخوردار است. اولا دقت کنید که زنون خریداری شده شما حتما از استاندارد کافی برخوردار باشد. گول قیمت‌ ارزان زنون‌های غیراستاندارد را نخورید که به هنگام حادثه عواقب بسیار جدی و جبران ناپذیری خواهند داشت. دوما به هنگام نصب زنون به برق و حرارت خودرو دقت کنید چون زنون برای روشن شدن برق شدیدی از خودرو دریافت می‌کند؛ با رعایت کامل نکات ایمنی اقدام به نصب زنون کنید. 

5/5 ( 5 نظر )
جهت مشاوره رایگان و خرید انواع لوازم لوکس خودرو با ما تماس بگیرید: 02136900260 - 02133946686 - 09391334887
+
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید